1W słoneczne sierpniowe popołudnie, w czytelni letniej biblioteki gościliśmy Laureata Literackiej Nagrody Nike 2019 Mariusza Szczygła, który od lat z powodzeniem podbija serca miłośników reportaży. Rozmawialiśmy o nagrodzonym  zbiorze „Nie ma” ,o tym z jakimi  nie ma  zmagają się bohaterowie , skąd  autor czerpał inspiracje, czemu potrzeba było aż dziewięciu lat aby dojrzeć do tej książki, a także o obrazie Michała Mroczka ”Spadochroniarze”, który widnieje na okładce.

Autor posiada niezwykłą umiejętność  w pisaniu – pozostawia czytelnikowi  wybór interpretacji, ufa jego inteligencji, pozwala wniknąć w przedstawiany świat.

Nie mogło zabraknąć opowieści o Czechach przecież to autor kilku bestsellerowych tytułów o tym kraju: „Gottland”, "Zrób sobie raj", ”Laska nebeska”.

Mariusz Szczygieł mówił o różnicy między Polakami a Czechami. Czesi są od nas swobodniejsi, „nie napinają się”, są dumni ze swojej kultury, a  literatura ma  dla nich ogromne znaczenie.

Autor dał się poznać przasnyskim czytelnikom jako wspaniały gawędziarz, którego opowieści można słuchać bez końca.

W podziękowaniu za wspaniałe spotkanie obdarowany został batikiem przedstawiającym portret naszego gościa wykonanym przez członkinię Dyskusyjnego Klubu Książki Panią Joannę Maćkowską.

Po spotkaniu Mariusz Szczygieł podpisywał wszystkim chętnym swoje książki  i rozmawiał z czytelnikami

Projekt „Wszystko Gra!”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logo PrzasnyszBibliotekakultura