wycieczkaRankiem w sobotę 28 września czytelnicy  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu wybrali się na wycieczkę autokarową po Północnym Mazowszu  z przewodnikiem Panem Wojciechem Włodarczykiem - historykiem i regionalistą. Pan Wojciech zapoznał nas z historią wielu obiektów sakralnych i miejscami, które są ważne dla naszej lokalnej historii.

Pierwszym punktem wycieczki była Parafia Świętego Marcina w Zawidzu Kościelnym. Ciekawostką jest droga krzyżowa z końca XX wieku gdzie w ceglanych kapliczkach znajdują się ludowe rzeźby wykonane przez miejscowych twórców, obrazujące kolejne stacje Męki Pańskiej.

Następnie udaliśmy się do pięknie odremontowanego dworu w Kucharach. Od 1920 r. w eklektycznym, parterowym dworze znajdującym w tej wsi mieszkali Antoni Radomyski i jego żona Helena z Tchórznickich, znana pod pseudonimem Helena Mniszkówna autorka powieści „Trędowata”. Aktualnie we dworze znajduję się Buddyjski Ośrodek Medytacyjny a w przylegającym parku dwie stupy: Oświecenia i Cudów - budowle o charakterze symbolicznym niezwykle ważne dla wyznawców buddyzmu.

W Drobinie mieliśmy okazję zobaczyć Kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej w stylu  gotyckim z XV wieku.

Kolejne obiekty sakralne, które były punktami naszej wycieczki to Kościół w Bielsku pw. Św. Jana Chrzciciela i Łęgu Kościelnym - rok powstania datowany na 1409 r. a także świątynie w Siecieniu, Murzynowie i Brwilnie.

W Rokiciu znajduje się - pięknie położony na skarpie wiślanej - niewielki kościół (długość 18 m) pw. św. Piotra i Pawła.  Świątynia powstała na początku XIII wieku, zbudowana w stylu romańskim,  do dnia dzisiejszego nie uległa znaczniejszym ingerencjom w swoją architekturę zewnętrzną.

W Murzynowie mieliśmy okazję dowiedzieć się o istnieniu Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego autora pierwszego polskiego przekładu Nowego Testamentu.

Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Włodarczykowi za profesjonalizm, fantastyczne podejście do grupy i dużą dawkę humoru.

Projekt „Bibliosfera dla Trapera”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logo PrzasnyszBibliotekakultura