bohaterZa nami pierwsze spotkanie dla uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Przasnyszu. Jego celem było pokazanie świata osób z niepełnosprawnościami - barier z jakimi się spotykają, ale także ich potencjału. Dzieci dowiedziały się też jak wielkie znaczenie ma przyjaźń i co naprawdę jest najtrudniejsze w niepełnosprawności.

Temat ten został poruszony  w oparciu o książkę wydaną przez Fundację Humanity in Action "O osobach z niepełnosprawnościami". Ta interaktywna publikacja tłumaczy trudne i często nieznane tematy. Przeciwstawia się stereotypom myślowym i zachęca do myślenia. Stawia nieoczywiste pytania, a także promuje pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami.

Zajęcia prowadziła Pani Małgorzata Sobiesiak - dyrektor Biblioteki, jednocześnie osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, instruktorka aktywnej rehabilitacji, mająca wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową.

Spotkanie zaczęliśmy od rozmowy o bibliotece i książkach. Dzieci porównywały bibliotekę do siłowni umysłowej, która świetnie trenuje nasz mózg, rozwija wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo. Wniosek był jeden - warto odwiedzać bibliotekę i czytać "uwalniając" tym samym i pobudzając do życia bohaterów, którzy "śpią" na kartach książek.

"A czy w rzeczywistości, w życiu możemy spotkać bohaterów?", "Kto to jest bohater?" - od tych pytań zaczęliśmy drugą część spotkania. Dzieci wyliczały cechy prawdziwego bohatera i określały kto nim może zostać. Najczęściej pojawiało się stwierdzenie, że "bohaterem jest ten, kto ratuje komuś życie". Wspólnie obejrzeliśmy krótki reportaż o grupie dzieci, które potrafiły pomóc i wezwać pogotowie ratunkowe do mężczyzny, który ucierpiał w wypadku komunikacyjnym. Uczestnicy spotkania przyznali, że dzieci także mogą być bohaterami.Pani Małgorzata Sobiesiak opowiedziała im o "swoich bohaterach" - jej koleżankach i kolegach z dzieciństwa, którzy "uratowali" jej życie nie pozwalając na to aby była smutna i samotna.

Ta część spotkania upłynęła na opowieści o tym do czego służy wózek inwalidzki, jak można poruszać się nim samodzielnie, z czego jest zbudowany. Dzieci wyliczały co ułatwia w przestrzeni publicznej poruszanie się osobie na wózku (windy, podjazdy) ,a także dowiedziały się dlaczego miejsca parkingowe dla samochodów osób z niepełnosprawnościami są specjalnie oznaczone i dlaczego są dużo szersze. Pani Małgorzata Sobiesiak opowiedziała jak prowadzi samochód, który jest specjalnie przystosowany do jej potrzeb oraz jak do niego wsiada i co wtedy dzieje się z jej wózkiem.... Dzieci dostały odpowiedź na każde pytanie, które dotyczyło funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Na koniec obejrzeliśmy wspólnie filmik, krótką relację ze spartakiady organizowanej przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową. Dzieci miały okazję zobaczyć, że mali sportowcy poruszający się na wózkach inwalidzkich są bardzo aktywni, mogą uprawiać sport i wcale nie są nieszczęśliwi. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że smutek przynosi samotność, a przyjaźń dodaje skrzydeł także takim osobom, które ne potrafią chodzić...

Ostatnią częścią spotkania było zadanie plastyczne - uczestnicy wykonali za pomocą specjalnej techniki emblematy ze znakiem  "osoba z niepełnosprawnością".

Przed nami podobne zajęcia ze wszystkimi trzecimi klasami Szkoły Podstawowej nr 1 oraz cykl warsztatów w ramach "Bajkowej Biblioteki" dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Uczestnicy tych dwóch cykli zajęć wezmą udział w festynie integracyjnym, który odbędzie się w czerwcu. Będą wspólne zabawy, konkursy a także nagrody.

Zajęcia przeprowadzono w ramach akcji "O osobach z niepełnosprawnościami", której organizatorami są
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Humanity in Action