1Listopadowy Dyskusyjny Klub Książki to spotkanie z mocnym reportażem Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Książka gotowa była już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o „pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej”. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się( w wersji okrojonej) w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach i została opublikowana w dwóch wydawnictwach. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Niektóre fragmenty ujrzały światło dzienne dopiero w 2004 r.

Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. W Teatrze Jaracza w Olsztynie zrealizowano  jej adaptację teatralną.

Warto przeczytać:

„Swietłana Aleksijewicz uporczywie walczy o pamięć, pisze o wojnie, patrząc oczami kobiet, i nagle okazuje się, że takiej wojny nie znaliśmy — że „przed nami ukryty jest cały świat”. Przebija się przez mur stereotypów i niechęci, także ze strony samych bohaterek, i spisuje zapomniane historie. Historie, które muszą urodzić się na nowo.” ~ Sylwia Chutnik

Na  ostatnie w tym roku  spotkanie zapraszamy 15 grudnia (czwartek)

o godz.18.30 rozmowa toczyć się będzie wokół książki

„ Na poboczu Ameryk”.  Oli Synowiec ,Arkadiusza  Winiatorskiego Arkadiusz .