quiz 15 majaDziś  imieniny Zofii  Nałkowskiej patronki naszej Biblioteki „wiecznie młodej damy literatury”.

We wspomnieniach Witold Gombrowicz tak opisywał przedwojenne spotkanie towarzyskie w salonie Zofii Nałkowskiej: „Jej dom był jednym z ośrodków życia literackiego Warszawy (…)

Na kanapie zasiadała Pani Zofia jedyny żeński członek Akademii Literatury. Nie ulegało kwestii, że inteligencja i kultura tej wybitnej kobiety odbija się na poziomie rozmowy…”

Feministka, lwica salonów XX-lecia międzywojennego, sprzedawczyni w sklepiku tytoniowym - kolejne wcielenia Zofii Nałkowskiej przedstawia Hanna Kirchner w książce "Nałkowska albo życie pisane".

Hanna Kirchner wydobywa feministyczne wątki biografii Nałkowskiej, która stworzyła w polskiej kulturze nowy model kobiety mądrej, samodzielnej i jednocześnie - bardzo kobiecej.

Nałkowska najbardziej doceniana  jest przez czytelników za „Dzienniki” -  bo jest w nich bezpośredniość, świeżość, pasja kronikarska , spontaniczna forma gorących, często w biegu czynionych notatek, połączona z darem obserwacji, introspekcji, z intelektualnym rozmachem i emocjonalną głębią .

Wszystkim Zofiom składamy serdeczne życzenia  Imieninowe.

Czytelniczki i Czytelników zapraszamy do udziału w quzie  z nagrodami ”Co Ty wiesz o słynnych Zofiach.” Na odpowiedzi czekamy  do niedzieli, do godz.23.59