Otwarcie siedziby biblioteki12 września – w 72. rocznicę powstania naszej Biblioteki - nastąpiło uroczyste otwarcie jej nowej siedziby. Od wczoraj wszyscy nasi czytelnicy mają swoje wymarzone miejsce przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 3.

Nowoczesna bryła budynku, przestronne, funkcjonalne wnętrz, atrakcyjne wyposażenie dla dzieci i dorosłych - czekają  na mieszkańców naszego miasta.

Wśród wielu dostojnych gości, w wydarzeniu wzięli udział: Jan Maria Jackowski senator RP, Pani Wiesława Krawczyk wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pan Krzysztof Bieńkowski Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie , Pani Dorota Lutomirska wicedyrektor ds. relacji zewnętrznych Biblioteki Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, Pan Zenon Szczepankowski Starosta Przasnyski, władze samorządowe Miasta Przasnysz z Burmistrzem Miasta Panem Waldemarem Trochimiukiem, zastępcą Burmistrza Miasta Panią Wiesławą Helwak oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Piotrem Jeronimem.

Listy gratulacyjne z tej okazji na ręce Dyrektor Biblioteki Małgorzaty Sobiesiak przesłali: Zdzisław Sipera Wojewoda Mazowiecki,  Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Dariusz Jaworski dyrektor Instytutu Książki.

Gospodarzami spotkania byli dyrektor Biblioteki Małgorzata Sobiesiak oraz Burmistrz Miasta Przasnysz Waldemar Trochimiuk.

Zabraliśmy naszych gości w niezwykłą podróż w czasie, podczas której poznali niezwykłą historię tego szczególnego dla przasnyszan miejsca. Budynek zbudowany tuż po I wojnie światowej jako teatr miejski, po II wojnie przez wiele lat znany przez mieszkańców miasta jako Kino Światowid, teraz wraca do nich znowu jako instytucja kultury – nowa i nowoczesna Biblioteka.

Uroczystość była też okazją do podziękowania władzom samorządowym, instytucjom, firmom i osobom, bez których idea i marzenie o własnej siedzibie Biblioteki, pozostałoby tylko w sferze marzeń. Historia realizacji projektu „Rozszerzenie oferty kulturalnej w Przasnyszu poprzez inwestycję infrastrukturalną i doposażenie miejskich instytucji kultury” wypełniona prezentacją fotografii dopełniła całości.

Wydarzenie uświetnił koncert Śpiewającej Rodziny Kaczmarek. W ich wykonaniu usłyszeliśmy arie operetkowe, pieśni neapolitańskie i standardy muzyki nie tylko klasycznej.

Stare mury nowej Biblioteki znowu rozbrzmiewały gwarem publiczności, dźwiękami muzyki.

To dopiero początek nowego etapu w dziejach naszej instytucji. Kolejne rozdziały będziemy zapisywać wspólnie z naszymi Czytelnikami i mieszkańcami miasta. Zapraszamy!

logo Fundusze Europejskie

Projekt „Teatr-Kino-Biblioteka:historia jednego budynku” „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.”

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego logoNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa logoPrzasnyszlogo

fot. MBP/Ewa Łukasiak