noc bibliotekZa nami VI edycja akcji Nocy Bibliotek, która w tym roku przebiegała pod hasłem "Klimat na czytanie". Była to specjalna  i wyjątkowa edycja, która odbyła się  po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju.

Naszym i Państwa gościem była Pani Anna Włodarczyk - autorka książek: "Zapach truskawek. Rodzinne opowieści",  oraz "Retro kuchnia". Osoba, która w życiu spełnia trzy swoje pasje: pisanie, fotografię i kulinaria. Od 2007 roku prowadzi blog ,,Strawberries from Poland", gdzie przez słowa i fotografie pokazuje skrawek swej codzienności. Oprócz przepisów kulinarnych (w tym starych receptur) z czytelnikami dzieli się inspiracjami m.in. z zakresu kultury i sztuki. Jest on jednym z najbardziej popularnych blogów kulinarnych. Stale współpracuje z magazynem Kukbuk, w którym tworzy m.in. „Retro gotowanie" i odświeża dawne receptury.

I o nich właśnie rozmawialiśmy, Pani Anna kolekcjonuje stare książki kucharskie i czerpie z bogactwa przepisów kuchni m.in. Marii Ochorowicz - Monatowej, Lucyny Ćwierczakiewiczowej, Marty Norkowskiej, Marii Marciszewskiej. Czytając dawne receptury autorka czuje się „jak podczas lektury wierszy". Mówiliśmy o modach i nawykach kulinarnych, które panują także w kuchni i o tym jak ta kuchnia się zmieniała, a wraz z nią książki kucharskie.

Jej książka to nie tylko  bogaty zbiór przepisów uporządkowany w rozdziały wzorem starych pozycji, to także źródło wiedzy o ówczesnym świecie, wiele cennych wskazówek, ciekawostek i pięknych zdjęć, które pobudzają wyobraźnię i wyostrzają nasze kubki smakowe. Każdy przepis jest w dwóch wersjach: oryginalnej i współczesnej ,która bierze pod uwagę zmieniające się smaki, dodatki.

Rozmawiałyśmy  o powszechnie używanych  niegdyś składnikach, które na nowo odkrywamy dopiero teraz: topinambur, tak kiedyś lubiany wraca do łask podobnie jak brukiew czy skorzonera. W książce nie brakuje zagranicznych inspiracji, które na naszych stołach funkcjonują od czasów przedwojennych  takie jak: amerykańska zupa z ostryg, pilaw turecki, włoskie pasty czy francuskie suflety. Zapraszamy do lektury !

Nie zapomnieliśmy także o naszych młodszych czytelnikach, którzy brali udział w Zagadkowym Escape Roomie na platformie ZOOM.

Wydarzenie online rozpoczęło się o godzinie 18: 00  i trwało godzinę. Dzieci po otworzeniu kopert z zadaniami, rozwiązywały je razem z prowadzącymi. Obejrzały prezentację, dzięki której utrwaliły wszystkie zasady segregacji śmieci, przypomniały sobie jak należy dbać o środowisko. Rozwiązywały krzyżówkę z zagadnieniami ekologicznymi, odgadywały tytuły książek według szyfru. Uczestnicy chętnie i prawidłowo udzielali odpowiedzi na przygotowane zadania.

Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Nocy Bibliotek!

Projekt „Wszystko gra!”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logo PrzasnyszBibliotekakultura