czytajmyDrogi Czytelniku jeżeli dopiero co odłożyłeś na półkę wspaniałą książkę i chciałbyś podzielić się wrażeniami albo innych zachęcić do  jej przeczytania  zapraszamy  Cię do napisania krótkiej recenzji, którą umieścimy na naszej stronie internetowej. Pióra w dłoń, klawiatury w ruch. Czekamy. Teksty prosimy przesyłać na adres e mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na dobry początek książka Michaela Ondaatje ”Światła wojny”,którą gorąco poleca Pani Jolanta Tyniecka.

To jedna z tych książek, którymi delektuję się czytając  i polecam bez cienia wątpliwości. Michael Ondaatje – autor bestsellerowego „Angielskiego pacjenta” – powraca w niej w wielkim stylu. Książkę czytałam z niezwykłą przyjemnością, jako nagrodę i chwilę wytchnienia po pracowitym dniu. Opowieść jest tak urokliwa, że nie sposób się jej nie poddać. Lektura, która zachwyci każdego poszukiwacza zadumy i ulotnych myśli!

Michael Ondaatje pięknie snuje tę historię, w powolnym tempie, dla czystej przyjemności czytania.

Jest rok 1945. Wojna się skończyła, ale jej echa nadal wpływają na życie odbudowującego się Londynu. Rodzice czternastoletniego Nathaniela i jego starszej o 2 lata siostry, Rachel, wyjeżdżają do Singapuru, pozostawiając  rodzeństwo pod opieką tajemniczego mężczyzny, którego ci nazywają Ćmą. Podejrzewają, że jest on kryminalistą, w rzeczywistości to doskonały opiekun i  nauczyciel, który  uczy ich życia w niesprzyjającym świecie.

To właśnie  Nathaniel jest narratorem, książka jest napisana w formie jego wspomnień. Z perspektywy lat  przywołuje on w pamięci wydarzenia, epizody i przebłyski, które najpierw tworzą chaos, ale powoli układają się w logiczną całość. A co najważniejsze – dają w końcu odpowiedź na pytanie o prawdziwe powody wyjazdu rodziców  i roli, jaką w czasie wojny i tuż po niej odegrała w brytyjskim wywiadzie matka Nathaniela i Rachel. Opiekunowie: Ćma i Krogulec, a także ich barwni i specyficzni znajomi otworzą przed rodzeństwem wrota do intrygującego i niebezpiecznego dla nich świata. W tajemnicy, pod osłoną nocy, rodzeństwo pozna szemrane interesy, ryzykowne transakcje i ludzi, których nikt nie chciałby spotkać w ciemnym zaułku.

 W „Światłach wojny” Ondaatje bawi się zarówno formą, jak i tematyką. Jest tu i historia szpiegowska, humor, tajemniczość i powojenny Londyn w tle oferujący licznym spryciarzom szansę na szybkie ustawienie się w życiu.