otwieramyDyrektor Biblioteki - w porozumieniu z Burmistrzem Miasta, po uzyskaniu zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego - podjął decyzję o otwarciu od 11.05.2020r. Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej. Decyzja dotyczy zarówno biblioteki głównej (przy ul. J.Dąbrowskiego 3), jak i Filii nr 1 (przy ul. Orlika 27).

Otwarcie Biblioteki nie oznacza jednak funkcjonowania naszych placówek na dotychczasowych zasadach. Naszą obecną działalność ograniczamy TYLKO do wypożyczania i przyjmowania zwrotów książek

Poniżej przedstawiamy nowe warunki, do których - dla naszego wspólnego bezpieczeństwa - będziemy musieli się dostosować.

W związku z zaistniałą sytuacją będziemy funkcjonowali na nowych zasadach (zgodnych z wytycznymi Biblioteki Narodowej). Prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi, a także o ich przestrzeganie podczas każdej wizyty:

Tymczasowe godziny otwarcia obu placówek:  9:00 – 17:00  pon.-pt. W soboty - nieczynne

Aby ułatwić Państwu korzystanie z Biblioteki i  uniknięcie kolejek:

a)         ustalamy oddzielne wejścia do naszych placówek:

Oddział dla Dzieci i Młodzieży: wejście przez drzwi boczne od strony czytelni letniej (parkingu).

Oddział dla Dorosłych: wejście główne do budynku Biblioteki także z dostępem do windy dla osób z niepełnosprawnościami

Filia nr 1 (ul. Orlika 27): wejście z tyłu budynku Spółdzielni Mieszkaniowej - od strony parkingu.

b)      W każdej placówce będą dostępne oddzielne stanowiska do zwrotu książek i do wypożyczania książek.

c)       Tymczasowo zawieszony jest dla czytelników wolny dostęp do półek. Prosimy o wcześniejszą rezerwację książek:

w katalogu online dostępnym na stronie biblioteki https://mbpprzasnysz.pl/ ;

- mailowo/telefonicznie:

d)      Bibliotekarz po skompletowaniu zamówionych książek skontaktuje się z czytelnikiem i poinformuje o możliwości i czasie odbioru zamówionych egzemplarzy.

e)      Czytelnik, który nie zamówi wcześniej książek, będzie miał możliwość wypożyczenia – prosimy jednak o podanie bibliotekarzowi konkretnych tytułów. W przypadku braku sprecyzowanych oczekiwań, przygotujemy dla Państwa nasze firmowe pakiety książek do natychmiastowego odbioru.

f)        Zapisy do biblioteki nadal są możliwe – na terenie placówek przygotowaliśmy do tego celu specjalne stanowiska.

Zasady bezpieczeństwa w placówkach Biblioteki:

Opracowaliśmy i stosujemy procedury zapewniające bezpieczeństwo zarówno czytelnikom jak i pracownikom Biblioteki.

a)       Czytelnicy:

Prosimy o każdorazową dezynfekcję dłoni (przy wejściu do każdej placówki znajduje się dozownik z płynem dezynfekującym),

Czytelnicy powinni być wyposażeni w osobiste środki ochrony indywidualnej (rękawiczki i maseczka).

W każdej placówce może jednocześnie przebywać maksymalnie 1-2 osoby. Pozostałych prosimy o pozostanie w bezpiecznej odległości wobec siebie (co 2 m) w ramach doraźnych kolejek wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń.

W miejscach wypożyczeń należy zachować stosowną, bezpieczną odległość, zarówno wobec siebie jak i obsługi (2 m).

Osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, temperatura) prosimy o niezwracanie wypożyczonych książek i kontakt telefoniczny w sprawie przedłużenia terminu zwrotu. Istnieje możliwość zamówienia kodu LEGIMI (dostęp do bezpłatnych e-booków).

b)      Pracownicy:

Wszystkie stanowiska obsługi czytelników zaopatrzone są w ochronne ekrany z pleksi, a obsługujący Państwa bibliotekarze wyposażeni w niezbędne środki ochrony indywidualnej oraz środki dezynfekcyjne.

c)       Zwrócone książki odbywać będą 5 – dniową kwarantannę w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, podczas której nie ma możliwości ich wypożyczania.

d)      Systematyczna, ciągła dezynfekcja powierzchni, blatów, klamek, poręczy, itp.

Pozostałe ustalenia

a)       Do 31 maja 2020 roku NIE POBIERAMY kar naliczonych przez system biblioteczny z powodu przetrzymania wypożyczonych zbiorów.

b)      Do odwołania nieczynna jest czytelnia. Zawieszone jest działanie punktu ksero, dostęp do komputerów oraz punktu bibliotecznego w Szpitalu. Nie organizujemy spotkań autorskich, warsztatów, koncertów i innych wydarzeń w bibliotece. Część wydarzeń będzie realizowana w formie online. Prosimy o śledzenie naszej strony internetowej i mediów społecznościowych (facebook, instagram, YouTube)

W przypadku pytań lub wątpliwości, zachęcamy Państwa do kontaktu telefonicznego:

Oddział dla Dzieci i Młodzieży – tel. 502 087 085

Oddział dla Dorosłych  – tel. 502 087 037