1W dniu 09.10.2022 r. odbyła się trzecia i zarazem ostatnia wycieczka do Warszawy w ramach inicjatywy oddolnej "Wejdź w świat kultury przez drzwi teatru i literatury". Wycieczka obfitowała w liczne atrakcje i była doskonałym zwieńczeniem całego projektu. Tym razem celem podróży był najstarszy w Polsce teatr lalkowy. Założony w 1928 roku Teatr Baj w Warszawie, odremontowany i  z pięknym malarstwem ściennym zachwycił wszystkich. Już od wejścia każdy mógł poczuć, że znalazł się w bajkowym świecie. Zwiedziliśmy galerię lalek,
które były wykorzystywane we wcześniejszych spektaklach. Dzięki opowieści Kustosza Teatru Baj dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje lalek i jak one powstają. Bogactwo form i kunszt wykonania tych małych dzieł sztuki robiło wrażenie na każdym, szczególnie, że można było z bliska przypatrzeć się wszystkim lalkom – kukłom, lalkom hawajskim i wielu innym. Po takim wstępie udaliśmy się na spektakl pt. „Piotruś Pan i Wendy” autorstwa J.M. Barriego w reżyserii Bartosza Kurowskiego. Przedstawienie  oglądaliśmy z zaciekawieniem - jakiego rodzaju lalki zostaną użyte? Współczesne realia spektaklu oraz możliwość interakcji publiczności z aktorami sprawiły, że było ono bardzo atrakcyjne i przystępne dla każdego z widzów.
Również dorośli mogli wynieść treści dla siebie, bowiem przesłaniem utworu była przyjaźń, relacje, to - jak ważna jest miłość w rodzinie oraz żeby nie martwić się „na zapas”, tyko
doceniać chwilę obecną. Warto przypomnieć sobie o tych uniwersalnych wartościach.

Po spektaklu dzieci uczestniczyły w programie edukacyjnym „Teatr wiem co to” realizowanym przez Teatr Baj. Dzieci zdobyły podstawową wiedzę o teatrze, dowiedziały się co to jest scena, foyer, czym zajmuje się inspicjent, elektroakustyk czy chociażby oświetleniowiec. Po kulisach teatru oprowadzała aktorka teatru i można było zobaczyć pracownie, w której powstają lalki, wejść na scenę teatru, zajrzeć do pomieszczeń technicznych. Wisienką na torcie okazała się wizyta w garderobie, w której akurat aktorzy z przedstawienia na którym byliśmy, przygotowywali się do kolejnego wejścia na scenę. Po tylu wrażeniach był czas wolny na Starym Mieście w Warszawie, w tym na posiłek i spacer.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek. Wystawa bogata w eksponaty, nawet sprzed dwustu lat, zachwyciła także męską część uczestników wycieczki. W nawiązaniu do tematu lalek  obejrzeliśmy domki dla lalek; mogliśmy cofnąć się w czasie i dowiedzieć się jak wyglądało życie np. w XIX wieku. Odwzorowanie szczegółów i różne wycinki z ówczesnego życia robiły wrażenie na każdym. Na koniec dzieci miały do rozwiązania krzyżówkę związaną z wystawą. Za poprawne rozwiązanie każdy otrzymał drobny upominek – pamiątkę z Muzeum.

Wycieczka była bardzo udana, o czym świadczyły doskonałe humory wszystkich uczestników w drodze powrotnej.

 

loga.nck.nowe