1Wizyta studyjna to okazja do inspiracji, poznania się, a także wymiany doświadczeń. Tak też było tym razem. Odwiedziliśmy prężnie działającą Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie.

Przywitała nas Pani dyrektor Izabela Bochińska, która przybliżyła nam ciekawą historię budynku, w którym znajduje się biblioteka (wcześniej mieściła się tu Szkoła Podstawowa).

Mieliśmy możliwość zwiedzić dobrze zaaranżowaną przestrzeń biblioteczną – wszystkie jej działy, przyjrzeć się organizacji pracy.

Obejrzeliśmy także prezentację, która pokazała różnorodną paletę wydarzeń organizowanych przez bibliotekę. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem kompetencji, pomysłowości i działań naszych przyjaciół z Wołomina. Podziękowaniem za świetną i merytoryczną atmosferę wizyty był nasz prezent - makrama, wykonana własnoręcznie przez członkinię naszego Klubu Rękodzieła - Panią Krystynę Zagrobę.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w „Domu nad łąkami” na Wołomińskich Górkach, to rodzinna posiadłość rodziny Nałkowskich. Muzeum w tym roku obchodzi

30- lecie powstania. Instytucja gromadzi pamiątki związane z Zofią Nałkowską, jej rodziną oraz epoką, w której żyła i tworzyła pisarka. Odbywają się tu koncerty, spotkania z artystami, wystawy, wieczory poetyckie.

Dom zbudowany został w połowie lat 90-tych XIX wieku na działce zakupionej przez Wacława Nałkowskiego, wybitnego geografa, pedagoga i działacza społecznego, autora wielu publikacji naukowych, a także szkiców krytyczno-literackich. W nim spędziły dzieciństwo i młodość wybitna polska pisarka Zofia Nałkowska oraz jej siostra Hanna, rzeźbiarka, która w domu miała swoją pracownię. Dom spełniał rolę salonu literackiego, do którego przyjeżdżali przyjaciele Nałkowskich – inteligencja warszawska. Zofia Nałkowska często wracała do rodzinnego domu, gdzie znajdowała natchnienie. To ona nazwała go „Domem nad łąkami”.

loga.nck.nowe