1Starosta Przasnyski, Burmistrz Miasta Przasnysza oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosili przasnyszan na kolejną edycję Narodowego Czytania.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do wspólnego czytania „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, poezje, które wyznaczyły początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

Przybyli na spotkanie miłośnicy książek i literatury usłyszeli poezje Adama Mickiewicza w  interpretacji gości:

- rozpoczęliśmy od utworu „Romantyczność” w wykonaniu Krystyny Zagroby – członkini Klubu Rękodzieła działającego przy filii bibliotecznej nr 1

- następnie na scenę wkroczyły Anna Rośleń i Jadwiga Rudowska (członkinie Klubu Rękodzieła), w wykonaniu których usłyszeliśmy Świteziankę”

- nadszedł czas na „Rękawiczkę”, którą zaprezentował wicestarosta powiatu przasnyskiego Waldemar Trochimiuk

- na finał przygotowaliśmy balladę pt. „Pani Twardowska” w rolach głównych wystąpili: narrator – Ewa Jędryszczak - Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Przasnysza, Pan Twardowski – zastępca Burmistrza Miasta Przasnysza Łukasz Machałowski, w roli Mefistofelesa – Tomasz Ulatowski – ekonomista, nauczyciel Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu.

Publiczność gromkimi brawami nagrodziła niepowtarzalne interpretacje lektorów.

Uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie literackim o „Balladach i romansach”, w którym nagrodami były książki.

Muzycznym dopełnieniem wydarzenia był koncert Kuby Michalskiego pt. „Balladowo i romantycznie”. Podczas tego poetycko-muzycznego spotkania wysłuchaliśmy autorskich kompozycji Kuby Michalskiego do utworów Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana. Nie zabrakło "Hallelujah" Cohena, a po burzliwych oklaskach i prośbie o bis artysta zaprosił uczestników do wspólnego wykonania "Lokomotywy" Juliana Tuwima.

Podziękowania kierujemy w stronę naszych wspaniałych lektorów oraz Państwa Anny i Janusza Nachtygalów za pomoc w techniczną w organizacji wydarzenia.