1Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było.

Magdalena Grzebałkowska jest dziennikarką, reporterką, autorką biografii Krzysztofa Komedy, ks. Jana Twardowskiego, Beksińskich. Spotkanie rozpoczęliśmy od serii pytań o książkę poświęconą niezwykłemu kompozytorowi, jazzmanowi. Rozmawialiśmy o pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Jazzowym  Sopot 56, o tym czym był jazz dla pokolenia Komedy, a także o kobietach jego życia i przyjaźni z Romanem Polańskim. Ciekawi byliśmy również opowieści Autorki o genezie powstania innych jej biografii oraz tak ważnych książek - szczególnie w obecnej sytuacji - jak "1945. Wojna i pokój" oraz "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia".

Odpowiadając na pytania uczestników Magdalena Grzebałkowska mówiła o początkach swojej reporterskiej pracy, o pasjach czytelniczych, o roli intuicji w pracy pisarza. Nie zabrakło również pytań o najnowszą książkę „Jak się starzeć bez godności” napisaną wspólnie z Ewą Winnicką.

Autorka urzekła naszych czytelników swoimi opowieściami, otwartością, szczerością i energią.

Projekt „Świet(l)na Biblioteka!”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury