Ikona Facebooka


„MBP w Przasnyszu - róg obfitości klasyki i nowości” Joanna Rupacz

PostHeaderIcon Europejczycy

Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmowa wartko toczyła się wokół książki   "Europejczycy".

Powieść wydana po raz pierwszy w 1878, napisana została przez Henry'ego Jamesa podczas jego pobytu w Europie, głównie w Londynie. Autor miał już na swoim koncie sukcesy związane z publikacją poprzednich dzieł – „Amerykanina" i „Daisy Miller" – i okrzyknięty został nie tylko pisarzem wybitnym, ale też wyjątkowo wyczulonym na kulturowe różnice między „starą" Europą a „młodą" Ameryką. To ulubiona tematyka Henry'ego Jamesa, literacka obsesja, a także i... Pisarska autobiografia.

Tuż po publikacji „Europejczyków" pojawiły się na temat tej powieści zróżnicowane opinie. W dalszym ciągu uważa się, że to jedno ze słabszych dzieł Henry'ego Jamesa. Sam autor ponoć nazwał je „płytkim"... A jednak znajdziemy tutaj wszystko, co urzeka również w innych książkach Jamesa – wyrazisty styl, narrację prowadzoną z różnych punktów widzenia, psychologiczną wnikliwość i społeczną obserwacją, znakomite dialogi i soczyste opisy. „Europejczyków" polecamy  zwłaszcza czytelnikom, którzy uważają, że Henry James to pisarz trudny i wymagający, rozmiłowany w analizach i drobiazgowych deskrypcjach procesów myślowych. Zdziwicie się. „Europejczycy" zaskoczą was lekkością, oryginalnym poczuciem humoru i ciekawą fabułą, która wciąga już od pierwszych stron. Dajcie się zatem porwać dyskretnemu urokowi powieści sprzed ponad stu lat. Jej przesłanie pozostaje aktualne również dla współczesnego odbiorcy.

 

Następne spotkanie 1 września 2016r.

Dyskutować będziemy o książce Pauliny Wilk "Lalki w ogniu"

 
Reklama
Reklama
Wirtualny Spacer
Reklama
Reklama
Reklama

Dzisiaj jest: Sobota
14 Grudnia 2019
Imieniny obchodzą
Alfred, Arseniusz, Izydor, Naum,
Pompejusz, Sławobor, Spirydion

Do końca roku zostało 18 dni.
Zodiak: Strzelec
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy też:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama