„Biblioteka - oknem na świat każdego człowieka” Marta Bukowska

W miesiącu1391
Łącznie141322

PostHeaderIcon Grandhotel: powieść nad chmurami

Podczas naszego marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki znaleźliśmy się pomiędzy  ziemią a niebem w hotelu– cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem gdzie rozgrywa się akcja powieści  Jaroslava Rudiśa nad chmurami.

Fleischman, bohater powieści trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypa­dłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wy­różnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Obserwując niebo   z tego niezwykłego szczytu zrozumie, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury...

Autor w oryginalny sposób łączy lekkość stylu, humor i anegdotyczność narracji z trudną tematyką dwu­dziestowiecznej historii środkowoeuropejskiej. Nie waha się dotknąć czeskiego tabu wypędzenia Niemców Sudeckich po II wojnie światowej. Ukazuje też ostatnie przemiany ustrojowe i nową rzeczywistość, w której niekoniecznie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce.

Książka otrzymała w 2007 r. Nagrodę Czytelników w prestiżowym konkursie Magnesia Litera.

Następne spotkanie 7 kwietnia rozmawiać będziemy o książce  Yanna Martela „Życie Pi".

9 Grudnia 2019
Delfina, Joachim, Joachima, Leokadia,