„Kiedy myślisz - nikt nie czeka - mylisz się! Zawsze czeka Miejska BIBLIOTEKA” Anna Wiechowska-Grzeszczuk

Filie MBP
Nasze multimedia
W tygodniu17
W miesiącu1316
Łącznie132515

PostHeaderIcon Podróż w poszukiwaniu tożsamości - Dyskusyjny Klub Książki

„Morfina” Szczepana Twardocha była przedmiotem naszej rozmowy podczas marcowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu.

Konstanty Willemann, warszawiak, lecz syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, niewiele robi sobie z patriotycznych haseł i tradycji uświęconej krwią bohaterskich żołnierzy. Jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem.

Konstanty niechętnie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce również wbrew sobie zostaje członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem, nie chce być Niemcem. Pragnie jedynie zdobyć kolejną buteleczkę morfiny i żyć swoim dawnym życiem bywalca i kobieciarza.

Przed historią jednak uciec się nie da.

Szczepan Twardoch w Morfinie osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie - wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi - Witkacy, Gombrowicz, Littell - potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię.
Szalona, transowa i odważna powieść.

Na kolejne spotkanie zapraszamy już 2 kwietnia przedmiotem dyskusji będzie książka Tiziano Terzani „Koniec jest moim początkiem”

16 Września 2019
Antym, Cyprian, Edyta, Edda, Eufemia,