Ikona Facebooka


„MBP w Przasnyszu - róg obfitości klasyki i nowości” Joanna Rupacz

PostHeaderIcon Lipcowe spotkanie Klubu

W letnie popołudnie 10 lipca członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiali o "Złodziejce książek" Markusa Zusaka, światowym bestsellerze przetłumaczonym na ponad 40 języków.

O tragediach II wojny pisać nie jest łatwo, a już z pewnością nie jest to prosta sprawa jeśli książka skierowana ma być do grona młodych czytelników.

W jaki sposób przedstawić obraz śmierci, nienawiści, bólu czy cierpienia ludzi, którym przyszło żyć w trudnych czasach? Jak wytłumaczyć mechanizmy, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej oraz postępowanie ludzi, którzy bezpośrednio się do tego przyczynili?

Jak wreszcie całą tę straszliwą historię zaprezentować młodym czytelnikom, równocześnie nie rezygnując z przedstawienia im rzeczywistych zdarzeń i faktów historycznych - holokaustu, obozów koncentracyjnych, nazizmu czy faszystowskiej propagandy. Już od pierwszych stron czytelnik zostaje zaskoczony, ponieważ narratorem jest śmierć. Jawi się nie jako kostucha z kosą lecz współczesny mężczyzna. Wydarzenia II wojny światowej poznajemy z jej perspektywy. Narrator często wybiega w przyszłość, nadmienia o czym będzie opowiadać, po czym wraca do bieżących wydarzeń. Jego uwagę przykuwa przede wszystkim Liesel Meminger i to ona jest główną bohaterką powieści. Autor doskonale buduje portrety bohaterów, dbając o szczegóły i wyjaśniając motywy ich postępowania. Język jakim posługuje się Zusak, doskonale pasuje do poruszanego tematu i do narratora. Z jednej strony pełen metafor, a z drugiej bardzo bezpośredni, co sprawia, że po chwilowym słownym uniesieniu, czytelnik brutalnie zostaje postawiony na ziemię.

"Złodziejkę książek" warto przeczytać, jest inna, ważna, fascynująca, niesie za sobą spory ładunek emocjonalny, na długo pozostaje w pamięci.

 
Reklama
Reklama
Wirtualny Spacer
Reklama
Reklama
Reklama

Dzisiaj jest: Sobota
14 Grudnia 2019
Imieniny obchodzą
Alfred, Arseniusz, Izydor, Naum,
Pompejusz, Sławobor, Spirydion

Do końca roku zostało 18 dni.
Zodiak: Strzelec
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy też:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama