”Biblioteka - piekło dla głupców, czyściec dla uczniów, raj dla myślicieli” Małgorzata Pawelczyk-Jedlak

PostHeaderIcon Zanim obejrzysz film koniecznie przeczytaj książkę!

Wczorajszy wieczór zdominowała kultura i zwyczaje cygańskie wkomponowane w biografię Papuszy.

Bronisława Wajs po cygańsku ”Papusza„ czyli lala, to bohaterka książki Angeliki Kuźniak. Autorka dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Papusza A. Kuźniak jest bystra, delikatna, łagodna, obdarzona subtelnym poczuciem humoru, nietuzinkową wyobraźnią, a przede wszystkim ogromną podatną na zranienia wrażliwością. Opowiedziana przez Kuźniak historia jest wielowymiarowa. „Papusza” to znakomita powieść reporterska o świecie, którego już nie ma i cenie jaką płacimy za ”inność”.

Dzisiaj jest: Sobota
14 Grudnia 2019