„Biblioteka - oknem na świat każdego człowieka” Marta Bukowska

Łącznie149796
MKiDN

PostHeaderIcon Jerzy Woźniak - spotkanie autorskie - relacja

We wtorkowe popołudnie 14 stycznia w  wielofunkcyjnej sali Biblioteki odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie autorskie z Jerzym Woźniakiem. Z wykształcenia i pasji historykiem, który zadebiutował we wrześniu 2015r. powieścią „Mazur". Dwa lata później czytaliśmy „Cyrograf", wczoraj zaś autor zaprosił  czytelników w podróż  na Mazury 1934 roku ,za sprawą swej najnowszej powieści „Fatum"-„ powieści sensacyjnej ze szczyptą historii".

Akcja osadzona w okresie międzywojennym, który jest ulubionym czasem historii Pana Jerzego, fabuła oparta na hipotetycznej rekonstrukcji wydarzeń politycznych. Możemy tu znaleźć  zarówno postaci z życia politycznego m.in. Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Mościckiego ale także zwykłych ludzi z Wielbarka ,Chorzel, Jednorożca. Jest też epizod związany z Przasnyszem (rozdział "Kryptonim Apostoł") - pod koniec lat XX został rozlokowany w tutejszych koszarach szwadron ciężkich karabinów maszynowych z 11 Pułku Ułanów Legionowych z Ciechanowa. Rozdział ten usłyszeliśmy w interpretacji Pani Justyny Olbryś.

W każdej z książek znajduje się mnóstwo informacji dotyczących historii, szczegółów z życia codziennego -  informacje te autor czerpie z archiwów, rozmów z rdzennymi mieszkańcami Mazur czy też z regionalistami. Kopalnią wiedzy o regionie szczycieńskim jest Pan Witold Olbryś - nauczyciel historii, regionalista, który również był obecny na spotkaniu z prezentacją  starych fotografii, miejsc związanych z „Fatum".  W maju wyruszymy na wycieczkę do Szczytna aby wędrować śladami bohaterów książek Pana Jerzego Woźniaka. Podczas spotkania można było zakupić książkę z autografem autora .

Czekamy na kolejną ciekawą, wciągającą i pełną historii i „regionalnych smaczków" powieść.

LEGIMI
Academica