„Czytać książki wielka chluba, wszystko w życiu mi(ci) się uda” Zuzanna Kawiecka

PostHeaderIcon Zobacz jak widzę – relacja

Nie sposób przecenić znaczenia zmysłu jakim jest wzrok. Dzięki niemu człowiek otrzymuje aż 90% informacji o otaczającym go świecie. Trudno więc sobie wyobrazić, jak wygląda świat osób niewidzących. Trudno także przyjąć do wiadomości, że światy widzących i niewidzących mogą być… podobne. Okazuje się bowiem, że osoby niewidome mogą „widzieć”, tyle że inaczej. Osoby niewidome mogą korzystać z innych zmysłów, aby stworzyć szczegółowe mapy 3D przestrzeni wokół siebie.

Zaprosiliśmy do biblioteki Panią Małgorzatę Statkiewicz członkinię Polskiego Związku Niewidomych oddział  Przasnysz aby opowiedziała młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr1 (klasa 8c) o niepełnosprawności wzroku. Uczniowie dowiedzieli się, jak radzą sobie w życiu codziennym osoby niewidome i słabowidzące i jak im pomóc gdy zajdzie taka potrzeba. Zainteresowanie wzbudziły urządzenia, którymi się posługują: m.in.,termometr głośnomówiący, urządzenie do rozpoznawania kolorów, przystosowany telefon czy komputer, a także czytaki .
Serdecznie dziękujemy  Pani Małgorzacie za przeprowadzenie ciekawych warsztatów dla młodzieży.

Projekt „N.O.W.A Biblioteka - nasza biblioteka”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dzisiaj jest: Sobota
14 Grudnia 2019