”Dużo czytam, bo to zdrowo, umysł mądry, a Ja(Ty) zdolny” Kacper Kawiecki

W miesiącu1711
Łącznie135389

PostHeaderIcon Noc Bibliotek 2019 - relacja

W sobotę 5 października uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji "NOC BIBLIOTEK", która w tym roku przebiegała pod hasłem "Znajdźmy wspólny język". O godz. 18:00 sale biblioteki zapełniły się, a na  uczestników czekały różne wydarzenia.

Dzieciom zaproponowaliśmy warsztaty detektywistyczne, które wywołały mnóstwo emocji! Dzięki prezentacji oraz warsztatom w pierwszej części zajęć, dzieci zapoznały się z zawodem, który jest dość tajemniczy i wymaga odpowiedniego przygotowania. Szkolenie detektywistyczne polegało na m.in. sprawdzeniu sprawności fizycznej uczestników, słuchu, ciekawości, spostrzegawczości oraz współpracy w grupie. Podczas każdego testu wszyscy poradzili sobie znakomicie!

W drugiej części warsztatów dzieci miały za zadanie zdobyć kod do walizki, w której były ukryte skarby. W formie gry terenowej,  uczestnicy w grupach biegali do różnych pokoi, w których czekało na nich wiele detektywistycznych zadań. Niesamowita współpraca a także zaangażowanie i dobra zabawa nie opuszczała naszych śledczych. Każdy punkt wymagał od dzieci nie tylko wykorzystania zdobytej wcześniej wiedzy ale również współpracy i umiejętności logicznego myślenia. Bez większych problemów udało się wszystkim grupom zdobyć kod do walizki, w której ukryte były prezenty! Każdy uczestnik otrzymał dyplom Detektywa oraz paczkę z bibliotecznymi prezentami!

Wraz z młodzieżą zwiedziliśmy zakątki Przasnysza. Młodzi fotografowie z przyjemnością robili zdjęcia, które pięknie odzwierciedlają ich sposób patrzenia na nasze miasto. Pomimo chłodnej aury wszyscy dobrze się bawili zarówno podczas samego procesu tworzenia fotografii jak również ich późniejszej obróbki w siedzibie Biblioteki. Spacer rozpoczęliśmy  od płyty Rynku Głównego. Następnie poprzez ul. Joselewicza, ul. św. Wojciecha, Park Miejski dotarliśmy do Klasztoru Ojców Pasjonistów.

Dorosłych zaprosiliśmy na wykład dr n.med. Edyty Biernat –Kałuży, specjalisty reumatologa, lekarza chorób wewnętrznych. Nasz gość to założycielka pierwszych w Polsce najpierw Centrum Medycyny Żywienia oraz Medycyny Żywienia i Stylu Życia. Członek Rad Naukowych Fundacji: m.in.:„ Wiemy co jemy” i „Multis Multum”. Redaktor medyczny książek popularnonaukowych “Zdrowie bez recepty” Johna Mc Dougalla, “Spektrum” Deana Ornisha oraz “Wolni od glutenu” Alessio Fasano. Pomysłodawczyni interdyscyplinarnego projektu „Recepta na długowieczność”. Autorka i współautorka ponad 100 artykułów medycznych w literaturze polskiej i zagranicznej.

Przybyli na spotkanie dowiedzieli się  wiele o  nietolerancji pokarmowej, która  jest czynnikiem chorobotwórczym, a jednocześnie jak eliminacja z diety pokarmów pro zapalnych pozwala na złagodzenie dolegliwości, a często remisję choroby.  Zmieniając nasze nawyki żywieniowe, wpływamy na bardzo złożone procesy biochemiczne zachodzące w organizmie. Po spotkaniu można było porozmawiać z Panią doktor, a także zakupić książkę ”Kompendium nietolerancji pokarmowej. Kiedy jedzeNIE szkodzi.”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony wieczór oraz niezapomniane emocje.

Projekty „N.O.W.A. Biblioteka - nasza biblioteka”  i  "Bibliosfera dla trapera"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

21 Października 2019
Bernard, Celina, Dobromił, Elżbieta,