Ikona Facebooka


„Czytać książki wielka chluba, wszystko w życiu mi(ci) się uda” Zuzanna Kawiecka

Filie MBP
Nasze multimedia
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
Odwiedziny
Dzisiaj33
Wczoraj81
W tygodniu33
W miesiącu1722
Łącznie135400
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

PostHeaderIcon Nasza Mała Ojczyzna - relacja z wycieczki po Północnym Mazowszu

Rankiem w sobotę 28 września czytelnicy  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu wybrali się na wycieczkę autokarową po Północnym Mazowszu  z przewodnikiem Panem Wojciechem Włodarczykiem - historykiem i regionalistą. Pan Wojciech zapoznał nas z historią wielu obiektów sakralnych i miejscami, które są ważne dla naszej lokalnej historii.

Pierwszym punktem wycieczki była Parafia Świętego Marcina w Zawidzu Kościelnym. Ciekawostką jest droga krzyżowa z końca XX wieku gdzie w ceglanych kapliczkach znajdują się ludowe rzeźby wykonane przez miejscowych twórców, obrazujące kolejne stacje Męki Pańskiej.

Następnie udaliśmy się do pięknie odremontowanego dworu w Kucharach. Od 1920 r. w eklektycznym, parterowym dworze znajdującym w tej wsi mieszkali Antoni Radomyski i jego żona Helena z Tchórznickich, znana pod pseudonimem Helena Mniszkówna autorka powieści „Trędowata”. Aktualnie we dworze znajduję się Buddyjski Ośrodek Medytacyjny a w przylegającym parku dwie stupy: Oświecenia i Cudów - budowle o charakterze symbolicznym niezwykle ważne dla wyznawców buddyzmu.

W Drobinie mieliśmy okazję zobaczyć Kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej w stylu  gotyckim z XV wieku.

Kolejne obiekty sakralne, które były punktami naszej wycieczki to Kościół w Bielsku pw. Św. Jana Chrzciciela i Łęgu Kościelnym - rok powstania datowany na 1409 r. a także świątynie w Siecieniu, Murzynowie i Brwilnie.

W Rokiciu znajduje się - pięknie położony na skarpie wiślanej - niewielki kościół (długość 18 m) pw. św. Piotra i Pawła.  Świątynia powstała na początku XIII wieku, zbudowana w stylu romańskim,  do dnia dzisiejszego nie uległa znaczniejszym ingerencjom w swoją architekturę zewnętrzną.

W Murzynowie mieliśmy okazję dowiedzieć się o istnieniu Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego autora pierwszego polskiego przekładu Nowego Testamentu.

Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Włodarczykowi za profesjonalizm, fantastyczne podejście do grupy i dużą dawkę humoru.

Projekt „Bibliosfera dla trapera” 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


 
Reklama
Reklama
Wirtualny Spacer
Reklama
Reklama
Reklama

Dzisiaj jest: Poniedziałek
21 Października 2019
Imieniny obchodzą
Bernard, Celina, Dobromił, Elżbieta,
Hilary, Klemencja, Pelagia, Pelagiusz,
Urszula, Wszebora

Do końca roku zostało 72 dni.
Zodiak: Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy też:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama