"Z przyjemności, z konieczności, Przasnyszanie przybywajcie! Nasza biblioteka na Was czeka” Jan Chmielewski

Filie MBP
Nasze multimedia
W tygodniu17
W miesiącu1316
Łącznie132515

PostHeaderIcon ŚpiewaMY wojenne piosenki - relacja

W upalne niedzielne popołudnie 1 września, w ten szczególny dla  historii Polski dzień zaprosiliśmy Przasnyszan do aktywnego uczczenia pamięci poprzez wspólne śpiewanie pieśni i piosenek wojennych. Koncert rozpoczął Miejski Chór Męski pod dyrekcją Pana Waldemara Maćkowskiego.

Pierwszą śpiewaną pieśnią była Gaude Mater Polonia – podniosła , pełna majestatu, śpiewana w chwilach szczególnie uroczystych. Zabrzmiały także „Czerwone maki”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, ”Biały krzyż” ”Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, ”Serce w plecaku”, ”Deszcz jesienny deszcz”, ,”Wojenko, wojenko”- utwór na trąbkę i pianino (solo na trąbce w wykonaniu najmłodszego z obecnych - Janka Jasińskiego). Wysłuchaliśmy też kompozycji pt. ”Biało – czerwona” autorstwa: słowa Grzegorz Jasiński muzyka Waldemar Maćkowski. Mury biblioteki rozbrzmiewały donośnymi męskimi  głosami.

Mieszkańcy, którzy przybyli na wydarzenie mogli dowiedzieć się wielu faktów z wojennej rzeczywistości miasta zaczerpniętych ze wspomnień  m.in. Pana Bolesława Białczaka, Józefa Śmiecińskiego, Stanisława Sieklickiego, Stanisława Małkowskiego i innych.

Na tę okazję przygotowaliśmy śpiewniki zawierające repertuar piosenek wojennych, które ułatwiły zebranym śpiewanie. Pełne spontaniczności wspólne wykonanie popularnych wojennych piosenek chwytało za serce i  łza się zakręciła się w niejednym oku. To była pełna wspomnień i wzruszeń podróż w przeszłość.

Dziękujemy Męskiemu Chórowi Miejskiemu w składzie: Józef Berk, Jerzy Bobiński, Grzegorz Jasiński, Jan Jasiński, Zdzisław Sendrowski, Andrzej Czaplicki, Stanisław Czaplicki, Andrzej Jachimowski, Andrzej Królikowski, Bogdan Piastun, Adam Sawicki, Tadeusz Siółkowski, Piotr Szymański, Zbigniew Tadrzak, Karol Tomaszewski, Tadeusz Sołtyk oraz Waldemar Maćkowski za wspaniały koncert, a wszystkim przybyłym, że byli z nami.

16 Września 2019
Antym, Cyprian, Edyta, Edda, Eufemia,