”Dużo czytam, bo to zdrowo, umysł mądry, a Ja(Ty) zdolny” Kacper Kawiecki

W miesiącu1805
Łącznie126870

PostHeaderIcon Koncert Antoniny Krzysztoń - relacja

Sobotnie popołudnie w Bibliotece dla zgromadzonych licznie przasnyszan było przeżyciem niezwykłym. Podczas koncertu Antoniny Krzysztoń w duecie z Marcinem Majerczykiem usłyszeliśmy jej najpiękniejsze i najbardziej znane utwory.

Był to czas wzruszeń, zadumy, refleksji. Także wspólnego śpiewania. Po koncercie była okazja do zdobycia autografu i chwili rozmowy z pieśniarką. Piosenka literacka w Bibliotece ma swoją publiczność. I to cieszy nas bardzo!

Antonina Krzysztoń - polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów, urodziła się w Krakowie. Zadebiutowała w 1981 r. na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Oliwii w Gdańsku, co zaowocowało współpracą z kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka. Pierwsze kasety magnetofonowe wydawała w drugim obiegu w wydawnictwach podziemnych: CDN, Nowa, Solidarność Wielkopolska. Po ogłoszeniu stanu wojennego występowała nieoficjalnie w klubach studenckich, mieszkaniach prywatnych, kościołach, m.in.: w Muzeum Archidiecezji u ks. Andrzeja Przekazińskiego oraz w sławnym z niezwykłych działań artystycznych kościele przy ul. Żytniej u ks. Wojtka Czarnowskiego. W 1983 r. wygrała Krakowski Studencki Festiwal oraz zdobyła główną nagrodę FAMA. Uznała wygraną za znak i potwierdzenie, że to jest jej droga. Zdecydowała się całkowicie poświęcić śpiewaniu. Od tego momentu tworzy pieśni, piosenki i muzykę. W latach 1984 – 92 współpracowała z Markiem Wallawenderem, gitarzystą, który był również aranżerem wielu jej utworów. Antonina występowała i występuje na najważniejszych festiwalach, koncertach związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania Śpiewajmy Poezję). Antonina Krzysztoń stała się wykonawcą znanym szerszej publiczności, kiedy w listopadzie 1993 r. piosenka “Perłowa Łódź” zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. Jest również kojarzona z czeskim bardem – poetą Praskiej Wiosny 1968 r. – Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów znalazły się na pierwszej kasecie zatytułowanej “Piosenki Karela Kryla”, wydanej w  podziemnym wydawnictwie Nowa w latach osiemdziesiątych. W 1995 r., w rocznicę śmierci Karela Kryla, Antonina wydała płytę “Czas bez skarg”, której była muzycznym producentem. Maryna Miklaszewska, współautorka libretta do musicalu „Metro”, przetłumaczyła teksty większości piosenek. Antonina w swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, i to słychać w jej balladach. W jej śpiewie słychać, że inspirują artystkę różne gatunki muzyki. To wszystko składa się, na jej niepowtarzalne interpretacje.

Podczas koncertu Antonina Krzysztoń wystąpiła w duecie z Marcinem Majerczykiem, znakomitym gitarzystą, z którym współpracuje od ponad 20 lat. Był także kierownikiem muzycznym wielu jej płyt.

Projekt „Bibliosfera dla trapera”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Fot. Ewa Łukasiak

17 Czerwca 2019