"Chcesz zajść w życiu daleko, zaprzyjaźnij się z biblioteką” Jakub Jedlak

Filie MBP
Nasze multimedia
W tygodniu312
W miesiącu2796
Łącznie150603
MKiDN

PostHeaderIcon „Jedyna historia” Julian Barnes

Podczas pierwszego  w Nowym Roku styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki czytelnicy rozmawiali o powieści Juliana Barnesa ”Jedyna historia”. Jest to historia miłosna przepełniona czystym pięknem, głębokim smutkiem i głęboką prawdą:

„Większość z nas ma tylko jedną jedyną historię do opowiedzenia. Nie chodzi mi o to, że w naszym życiu dzieje się tylko jedno coś: są niezliczone wydarzenia, które przekształcamy w niezliczone historie. Ale naprawdę liczy się tylko jedna historia, którą warto opowiedzieć. Ta jest moja.”- mówi główny bohater.

Pewnego lata w latach sześćdziesiątych, na przedmieściach południowego Londynu, Paul wraca z uniwersytetu w wieku dziewiętnastu lat. Matka namawia go do wstąpienia do klubu tenisowego. W turnieju w mieszanym debla gra z Susan Macleod, znakomitą zawodniczką, która ma czterdzieści osiem lat. Pewną siebie, ironiczną i zamężną, z dwiema prawie dorosłymi córkami. Staje się szybko również ciepłą towarzyszką, ich więź jest natychmiastowa. I wkrótce, nieuchronnie zostają kochankami.

Po dziesięcioleciach Paul wspomina, jak się zakochali, jak wyzwolił Susan z nieudanego małżeństwa i jak - stopniowo, bezlitośnie - wszystko się rozpadało, a on sam starał się zrozumieć zawiłość i głębię ludzkiego serca. Jest to wstrząsająca opowieść o bezradności, oddaniu się i o tym, jak pamięć może nas oszukać, zawieść i zaskoczyć. Jak to ujął Paul: "pierwsza miłość ustawia Ci życie na zawsze".

Książka wywołała ożywioną dyskusję i sporo emocji.

Wyłoniliśmy także w drodze plebiscytu najlepszą książkę 2018r.czytaną w ramach Klubu została nią powieść Elifa Safaka „Uczeń architekta” zdobywając największą  liczbę głosów.

Na kolejne spotkanie  DKK zapraszamy 7 lutego(czwartek)

Przedmiotem dyskusji będzie książka Aleksandry Marininy „Motywy osobiste.”

LEGIMI
Academica