”Biblioteka - piekło dla głupców, czyściec dla uczniów, raj dla myślicieli” Małgorzata Pawelczyk-Jedlak

PostHeaderIcon „TEATR –KINO –BIBLIOTEKA - historia jednego budynku” – podsumowanie

W sali wielofunkcyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w piątkowe popołudnie odbyło się podsumowanie całorocznego projektu biblioteki realizowanego od 1 stycznia do 31 grudnia w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ”Partnerstwo dla Książki 2018”. Nasza koncepcja działań opierała się na tradycji i historii budynku, do którego w 2018 roku biblioteka przeniosła swoją siedzibę.

Budynek powstał po I wojnie światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a krzewienie kultury i literatury było jednym z priorytetów ówczesnych czasów. Wówczas w budynku mieścił Teatr Miejski. Po II wojnie światowej teatr zastąpiło kino. Działania projektowe, dla których punktem wyjścia była zawsze książka w jej różnych formatach podzieliśmy na 3 bloki tematyczne: Teatr, Kino, Biblioteka obejmujące łącznie 23 wydarzenia dla różnych grup wiekowych, animujące kulturę i aktywizujące lokalną społeczność. Dzięki owocnej współpracy z naszymi Partnerami zrealizowaliśmy bardzo bogaty program projektu.

Przybyli na spotkanie goście mogli zobaczyć  kilka jego wymiernych  rezultatów m. in. przedstawienie kukiełkowe ”Śpiąca Królewna” w reżyserii Pani Edyty Przybysławskiej - Herman, które swą premierę miało podczas „Poranka w Bibliotece”. Była to też okazja do  wręczenia nagród w konkursie dla młodzieży na filmik promujący czytanie "Czytam na przekór" . Laureatami konkursu zostali Julia Morawska oraz Jakub Jedlak. We wszystkich dwudziestu trzech wydarzeniach w ramach projektu wzięło udział  1312 osób. Koszt realizacji 54 670 zł w tym :13 870 zł wkład własny biblioteki, 40 800 zł środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom za współpracę, zaangażowanie, i wspieranie nas w każdym przedsięwzięciu: Miastu Przasnysz, Muzeum Historycznemu, Miejskiemu Domowi Kultury, Bibliotece Pedagogicznej, Szkole Podstawowej nr 1, Zespołowi Szkół Powiatowych, Naszej Szkole, Fundacji Scalam, Fundacji Polska Bez Barier, Polskiemu Związkowi Niewidomych oraz Komendzie Powiatowej Policji.

Zakończenie projektu połączone było z otwarciem wystawy” "Oswajamy lektury": maski bohaterów literackich wykonanych z masy ceramicznej oraz "Literatura i film w batiku". Autorami prac ,które powstały w Pracowni Batiku Mamut pod kierunkiem Pana Tomasza Jakubowskiego są:

Maski bohaterów literackich: Angelika Wójcicka, Wiktoria Malinowska, Gabriela Milewska, Edyta Przybysławska, Joanna Maćkowska, Teresa Sierpińska, Agnieszka Lompert, Monika Smolińska, Monika Załęska, Julia Mańkowska, Tomasz Jakubowski.

Literatura i film w batiku: Michał Kowalski, Weronika Jakubowska, Julia Mańkowska, Jakub Tyrka, Paulina Chmielewska, Patrycja Bastowska ,Zuzanna Boroń, Zuzanna Leszczyńska, Wiktoria Malinowska, Gabriela Milewska, Izabela Dortan, Tomasz Jakubowski

Wystawę można oglądać w Oddziale dla Dorosłych (I piętro)

Projekt „Teatr-Kino-Biblioteka:historia jednego budynku”

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury