"Chcesz zajść w życiu daleko, zaprzyjaźnij się z biblioteką” Jakub Jedlak

PostHeaderIcon Gala Rankingu Bibliotek 2018

28 listopada zespół Biblioteki - wraz z wicestarostą przasnyskim Panem Waldemarem Trochimiukiem - gościł w Pałacu Rzeczypospolitej, w siedzibie Biblioteki Narodowej. Odbyła się tu Gala Rankingu Bibliotek 2018. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele organizatorów Rankingu - Instytutu Książki, dziennika "Rzeczpospolita", także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bibliotekarze, dyrektorzy, władze samorządów z całej Polski. Gala Rankingu Bibliotek to ważne wydarzenie w branży bibliotekarskiej.

Od 2011 roku Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita" nagradzają biblioteki oraz samorządy za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi. Organizatorom przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę, wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury.

To już ósma edycja Rankingu Bibliotek. O tytuł najlepszej walczyło 750 placówek (ankiety wysłano do 2300 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast). Ocenie podlegały działania takie jak: promocja czytelnictwa, integracja lokalnej społeczności, świadczenie różnorodnych usług czy zapewnienie dostępu do kultury, podążanie z duchem czasu. Nie można tutaj nie wspomnieć o zaangażowaniu bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy tworzą ofertę i usługi biblioteczne, są przewodnikami po świecie cyfrowym oraz wyznaczają kierunki rozwoju swoich placówek dzięki wsłuchaniu się w potrzeby swoich czytelników.

Nasza biblioteka zajęła I miejsce jako najlepsza instytucja działająca w województwie mazowieckim. Z rąk organizatorów, dyrektora Instytutu Książki - Dariusza Jaworskiego i  Marcina Piaseckiego - redaktora zarządzającego dziennikiem "Rzeczpospolita" dyplom odebrała dyrektor Małgorzata Sobiesiak wraz z wicestarostą Waldemarem Trochimiukiem (Burmistrzem Przasnysza poprzedniej kadencji). Dzięki naszej pracy, wzorowemu współdziałaniu z władzami samorządowymi i aktywności czytelników zostaliśmy laureatami tego prestiżowego Rankingu. Również 18. miejsce w kraju to dla nas ogromne wyróżnienie.

W gronie najlepszej dziesiątki znalazły się biblioteki:

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów – I miejsce

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin – II miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu – III miejsce

Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu – IV miejsce

Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach– V miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie – VI miejsce

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni – VII miejsce

Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie – VIII miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu – IX miejsce

Biblioteka Miejska w Cieszynie – X miejsce

Gratulujemy wszystkim nagorodzonym!