Ikona Facebooka


„Czytać książki wielka chluba, wszystko w życiu mi(ci) się uda” Zuzanna Kawiecka

PostHeaderIcon Wycieczka po Mazowszu - relacja

W sobotę 6 października wybraliśmy się z Czytelnikami Biblioteki na wycieczkę pn. „Nasza Mała Ojczyzna" po północnym Mazowszu.  Pogoda była wspaniała - w sam raz na jesienne spacery połączone ze zwiedzaniem i podziwianiem mazowieckich zabytków.

Pierwszym punktem naszej wyprawy była Sarnowa Góra, gdzie w 1920r. została stoczona bitwa pomiędzy wojskami polskimi i bolszewickimi.

Trasę wycieczki wyznaczały głównie zabytkowe obiekty sakralne a docelowym punktem był Klasztor Ojców Salezjanów w rzymskokatolickiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nas Wisłą.  Pogoda nam dopisała, co pozwoliło na zrealizowanie wcześniej zaplanowanej trasy i poznanie kilku obiektów sakralnych m.in. w Kraszewie, Radzikowie, Sarbniewie i Wyszogrodzie.  Był również czas na spacer po Parku Pałacowym w Ojrzeniu i  Strzembowie. W gminie Naruszewo mieliśmy przyjemność być oprowadzeni po odnowionym pałacu. Obiekt jest w tej chwili w rękach prywatnych. Naszym przewodnikiem był właściciel rezydencji, który opowiedział zarówno o historii zabytku jak i jego współczesnych losach. Pałac położony jest na niewielkim wzniesieniu otoczonym klasycznym parkiem angielskim z wieloma cennymi okazami wiekowych drzew rosnących wokół stawu.

W Czerwińsku nad Wisłą ojciec salezjanin pokazał nam pamiątki po wyprawach misyjnych z całego świata, spędziliśmy kilka chwil w kaplicy a także poznaliśmy niezwykłą historię tego miejsca.

Nasz przewodnik Pan Wojciech Włodarczyk  - historyk i socjolog, z zamiłowania regionalista, zamienił naszą wycieczkę w prawdziwą wyprawę badawczą po bliskich,  nam terenach. Z wieloma wrażeniami, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Przasnysza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Czytelnikom za liczne uczestnictwo w wycieczce. Panu Wojciechowi Włodarczykowi za pełne emocji opowieści, zaangażowanie i współpracę.

Koordynator wydarzenia: Iwona Robakowska
Opiekunowie grupy: Magdalena Obojska, Piotr Dąbrowski

Projekt „Teatr-Kino-Biblioteka:historia jednego budynku”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 
Reklama
Reklama
Wirtualny Spacer
Reklama
Reklama
Reklama

Dzisiaj jest: Piątek
19 Kwietnia 2019
Imieniny obchodzą
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,
Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń,
Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner,
Włodzimierz

Do końca roku zostało 257 dni.
Zodiak: Baran
Reklama
Reklama
Reklama
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 
Polecamy też:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama