Ikona Facebooka


”Tu nauczysz się, pobawisz, tu jest miejsce dla twych marzeń” Irena Wiechowska

PostHeaderIcon Żar. Oddech Afryki

Pierwsze w tym roku styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  to rozmowa o Afryce, a wszystko to za sprawą reportaży Dariusza Rosiaka ”Żar. Oddech Afryki”.

Z jednej strony kolonializm, głód, konflikty plemienne, epidemie i klęski naturalne, krzywdy wyrządzone przez białego człowieka. Z drugiej – safari, nieskażona natura, piękno krajobrazu i wieczne lato. Tyle stereotypy. A jaka Afryka jest naprawdę? Tego próbuje się dowiedzieć Dariusz Rosiak, który – na szczęście dla czytelnika – zawsze chodzi własnymi drogami i zawsze zadaje wnikliwe pytania. Dzięki temu jego Afryka jest inna, ale nadal piękna i fascynująca.

Książka podzieliła klubowiczów część z nich uważa, że jest ona powierzchowna, każde z opisywanych państw potraktowane tak samo, aż trudno je odróżnić, że kilka tygodni tam spędzonych to za mało aby pisać o Afryce. Nie wszystkie rozpoczęte zagadnienia mają swój koniec, że jest wiele innych zdecydowanie ciekawszych książek o tej tematyce.

Ci, którzy uważają, że książka jest godna polecenia  twierdzą, iż autor  pisząc reportaże, wyłapuje ”smaczki’, którymi dzieli z czytelnikiem, pisze krótko, zwięźle, nie ocenia, skupia się na trudnej i krwawej historii, gospodarce, polityce.

Te jakże różne opinie o książce dodały naszej dyskusji sporo kolorytu.

Reportaże Dariusza Rosiaka to doskonały wstęp do rozpoczęcia literackiej przygody z Afryką, zachęcają aby sięgnąć po kolejne książki o kontynencie afrykańskim.

 

 

Następne  spotkanie 1 lutego  o 18.30 w czytelni Biblioteki głównej

Przedmiotem dyskusji będzie książka  Elif Shafak „Uczeń architekta”

ZAPRASZAMY!

 
Reklama
Reklama
Wirtualny Spacer
Reklama

Dzisiaj jest: Sobota
19 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina,
Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta,
Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara

Do końca roku zostało 347 dni.
Zodiak: Koziorożec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 
Polecamy też:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama