Ikona Facebooka Ikona gadu-gadu

„Biblioteka, biblioteka, tu w kolejce się nie czeka, tysiące książek na nas czekają i do czytania wszystkich zapraszają” Dominika Zielińska

PostHeaderIcon „Bibliosfera dla Trapera” – aktywny weekend z Biblioteką

tęczaZa nami aktywny weekend spędzony w towarzystwie wytrwałych traperów.

„Bibliosfera dla trapera” to wydarzenie, którym zainaugurowaliśmy działanie Strefy Podróży Małych Dużych powstałej w wyniku naszego udziału w Programie Strefy Innowacji Fundacji i Rozwoju Systemu Informacyjnego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program Strefy Innowacji promuje działania niestandardowe podejmowane przez biblioteki w całej Polsce. Nasza Strefa Podróży Małych i Dużych powstała dzięki konsultacjom z użytkownikami i czytelnikami Biblioteki. W marcu i kwietniu 2015 r. przeprowadziliśmy wśród 130 mieszkańców Przasnysza diagnozę dotyczącą propozycji atrakcyjnych działań biblioteki w środowisku lokalnym. Sonda wykazała potrzebę lepszego poznania najbliższej okolicy, spotkań z ciekawymi ludźmi, aktywnego spędzania czasu. Drugi etap badań dotyczył znajomości walorów naszego miasta i regionu. Wyniki pokazały różnice w postrzeganiu miejsc wartych odwiedzenia przez osoby należące do różnych grup wiekowych. Dodatkowo przeprowadziliśmy 3 wywiady z lokalnymi regionalistami. Rozmowy te wykazały, iż istnieje szereg ciekawych miejsc w Przasnyszu i okolicy, które nie pojawiły się w odpowiedziach naszych respondentów. Tak właśnie powstał pomysł na Strefę, w której realizowane będą wszelkie niestandardowe pomysły proponowane przez Bibliotekę. Pierwszy z nich to właśnie „Bibliosfera dla trapera” – wydarzenie, które ma za zadanie promocję naszej małej ojczyzny, budowanie tożsamości lokalnej i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Uczestnicy Bibliosfery w piątek podczas pieszej wycieczki odkrywali uroki Przasnysza. Okazuje się, że mimo iż mieszkamy tu wiele lat - Przasnysz wciąż jeszcze skrywa swoje tajemnice. Opowiadał nam o nich Pan Jan Chmielewski – licencjonowany przewodnik, regionalista, poeta, historyk z zamiłowania. Mogliśmy wyobrazić sobie cerkiew stojącą na miejscu dzisiejszego Liceum, synagogę, która stała tam gdzie jest teraz Urząd Pracy, poznaliśmy historię cmentarza ewangelickiego i obejrzeliśmy skarby klasztoru OO. Pasjonistów. Spojrzeliśmy na wszystko okiem turysty i  obraz ten bardzo się nam spodobał.

Sobota to wielkie wyzwanie -  autokarowa wycieczka na Kurpie. Zobaczyliśmy czym mogą pochwalić się sąsiedzi zza miedzy. Pan Wojciech Włodarczyk – historyk, znawca naszej lokalnej historii i przyrody pokazał nam miejsca ważne dla kurpiowskiej tradycji: Myszyniec, Kadzidło, Czarnię, Lelis ale także istotne z punktu widzenia walorów przyrodniczych – np. rezerwat przyrody „Serafin” z jego bagnami i okazami flory. Mieliśmy też okazję spotkać się i posłuchać opowieści Pana Henryka Kuleszy – Kurpia, historyka, pedagoga, który zachwycił nas gwarą kurpiowską i śpiewem ludowym. Mnóstwo wrażeń, obrazów  i dźwięków.

Niedziela należała do miłośników jazdy na rowerze. Chociaż trasa nie była łatwa i  wynosiła ponad 40 km na starcie pojawili się wszyscy, najmłodsi mieli po 10 lat. W słońcu i deszczu uczestnicy rajdu, którego przewodnikiem był znowu Pan Jan Chmielewski, poznawali miejsca związane z historią – tą daleką i tą całkiem bliską: powstanie styczniowe, I wojna światowa, II wojna światowa.

Łącznie w 3 wycieczkach wzięło udział 101 uczestników. 5 osób otrzymało tytuł SUPER TRAPERA. To oni wzięli udział we wszystkich 3 wyprawach:

1. Pani Jadwiga Gotlib
  2. Pani Bożena Kowalska
  3. Dominika Kowalska
  4. Pan Leszek Czaplicki
  5. Pan Bogdan Piastun

Piękna tęcza, która pojawiła się na zakończenie rajdu to dla nas dobry znak, a pozytywne reakcje uczestników wycieczek dodają nam wiatru w plecy i energii do dalszych działań.

Strefa Podróży Małych i Dużych dopiero rozpoczęła swoją działalność. Mamy już pomysły na następne wydarzenia. „Bibliosfera dla trapera” także jeszcze się nie kończy. W ramach projektu planujemy utworzenie 2 grup roboczych (3-5 osobowych), które opracują 4 szlaki tematyczne po Przasnyszu i najbliższej okolicy. Chcemy także zorganizować w Bibliotece wystawę fotografii „Przasnysz na przełomie tysiącleci”, gdzie zestawimy zdjęcia sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat z obecnym wizerunkiem tych samych miejsc. Wkrótce ogłosimy zbiórkę starych fotografii wśród mieszkańców Przasnysza. Otwarcie wystawy planujemy w grudniu.

Dokumentację fotograficzną „Bibliosfery” wykonała Pani Ewa Łukasiak, a zdjęcia ze wszystkich wypraw można oglądać klikając na podane niżej linki:

Wycieczka piesza:

Wycieczka autokarowa: