Ikona Facebooka Ikona gadu-gadu

„MBP w Przasnyszu - róg obfitości klasyki i nowości” Joanna Rupacz

PostHeaderIcon Cykl szkoleń - Biblioteczne Rady Społeczne

Zakończył się cykl szkoleń dotyczący tworzenia i działania Bibliotecznych Rad Społecznych, w których uczestniczyli przedstawiciele także naszej Biblioteki.

Projekt „Rada społeczna – jak ją powołać?" realizowała Fundacja Rozwoju Systemu Informacyjnego. Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu została zaproszona do udziału w projekcie jako jedna z 6 bibliotek w Polsce (obok Dobczyc, Gdyni, Gołdapi, Olsztynka i Sępólna Krajeńskiego)

Podczas cyklu 4 warsztatów odbywających się w Warszawie od czerwca 2017r. do kwietnia 2018r. przygotowywaliśmy się do utworzenia Społecznej Rady w naszej Bibliotece: poznaliśmy procedury związane z tym procesem, dowiedzieliśmy się jak zaplanować i poprowadzić pierwsze spotkanie rady, przeanalizowaliśmy procesy jakie mogą zachodzić w grupie oraz przyglądaliśmy się komunikacji i promocji działań rady.

W dwóch ostatnich warsztatach wzięli udział - oprócz przedstawicieli Bibliotek - także przedstawiciele nowopowstałych Rad Bibliotecznych. Naszą Bibliotekę reprezentowali: Ewa Żbikowska – przewodnicząca Rady, Jan Chmielewski – członek Rady, Wanda Zagroba – pracownik Biblioteki, sekretarz Rady oraz Małgorzata Sobiesiak – dyrektor Biblioteki.

Warsztaty były świetną platformą wymiany doświadczeń dotyczących powstawania i funkcjonowania Rad Społecznych a także w ogóle funkcjonowania i pracy Bibliotek.

Przypomnijmy, że w Przasnyszu Biblioteczna Rada Społeczna ukonstytuowała się 09.01.2018. Liczy 15 członków reprezentujących grupy wiekowe: od młodzieży po seniorów. Jej zadaniem są działania doradcze i rzecznicze oraz wspierające funkcjonowanie Biblioteki. Od stycznia Rada spotkała się 3 razy konsultując program działań Biblioteki na 2018 rok, proponując zmiany i uzupełnienia do programu oraz do wniosków składanych przez Bibliotekę mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych.

Tworząc Społeczną Radę nasza Biblioteka podjęła działanie innowacyjne – jesteśmy jedną z pierwszych tego typu instytucji w Polsce, w których powstała Rada. Członkom i członkiniom naszej Rady życzymy dobrej, merytorycznej i pełnej pomysłów współpracy z Biblioteką.

Dzisiaj jest: Wtorek
25 Września 2018