Ikona Facebooka Ikona gadu-gadu

„Biblioteka, biblioteka, tu w kolejce się nie czeka, tysiące książek na nas czekają i do czytania wszystkich zapraszają” Dominika Zielińska

PostHeaderIcon „Nakręceni na historie”- podsumowanie

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta we wtorkowe popołudnie odbyło się podsumowanie całorocznego projektu biblioteki realizowanego od 1 lutego do 21 listopada w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ”Partnerstwo dla Książki 2017”.

Naszym głównym Partnerem w realizacji tego projektu była Fundacja SCALAM.

Istotne w jego realizacji było zawiązanie partnerstwa lokalnego między biblioteką a jednostką samorządu terytorialnego (Miasto Przasnysz), organizacjami pozarządowymi (Fundacja SCALAM, Polski Związek Niewidomych), a także instytucjami kultury działającymi w mieście czyli: Muzeum Historycznym, Miejskim Domem Kultury i Biblioteką Pedagogiczną, instytucjami oświatowymi (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe), partnerami biznesowymi (Zajazd Staropolski), instytucjonalnymi (Spółdzielnia Mieszkaniową ).

Dzięki owocnej współpracy z naszymi Partnerami mogliśmy zrealizować bardzo bogaty program projektu.

Projekt składał się z działań animujących kulturę i aktywizujących lokalną społeczność przeznaczony był dla wszystkich grup wiekowych.Naszym celem było :

•             Udostępnienie Czytelnikom nowych form książki – w jej formatach niedostępnych do tej pory

w bibliotece (ebooki, eczytnik, czytak);

•             Pokazanie Biblioteki jako miejsca, gdzie dzieją się wydarzenia edukacyjne, kulturalne,

integrujące  (włączyliśmy w działania osoby z niepełnosprawnościami);

•             rozwijanie kreatywności w działaniu;

•             poznawanie i odkrywanie historii naszej „małej ojczyzny”, odkrywanie tożsamości lokalnej;

•             budowanie lokalnego partnerstwa skupionego wokół działań kulturalnych

Nasza koncepcja działań opierała się na motywie "historii"- Tworzyliśmy historie (w różnej formie: papierowej, pisanej, malowanej, komiksowej, teatralnej, fotograficznej, opowiadanej) jak również słuchaliśmy historii....

We wszystkich dwudziestu wydarzeniach w ramach projektu wzięło udział  1100 osób.

Koszt realizacji 67 000 zł w tym :17 000 zł wkład własny biblioteki, 50 000 zł środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom za współpracę, zaangażowanie, i wspieranie nas w każdym przedsięwzięciu.

Zakończenie projektu połączone było z otwarciem wystawy fotograficznej ”Historie  w kadrze zatrzymane”. Zdjęcia przedstawiają zarówno osoby znane ze swej działalności społecznej jak również osoby ważne dla swych rodzin, których pamięć żyje w sercach najbliższych. To oni właśnie tworzyli historię naszego miasta.

Wystawę można oglądać do końca grudnia w wypożyczalni biblioteki głównej.

Projekt "Nakręceni na historie" realizowany we współpracy z Fundacją SCALAM.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Nakręceni na historie"

Dzisiaj jest: Niedziela