Ikona Facebooka Ikona gadu-gadu

”Niezbędna dla człowieka jest nasza Miejska Biblioteka” Zuzanna Grzeszczuk

PostHeaderIcon K.O.S.T.K.A- spektakl

W niedzielne popołudnie na przasnyskim rynku  podczas Dnia Patrona Miasta mieszkańcy mogli zobaczyć spektakl „K.O.S.T.K.A.” Scenariusz sztuki powstał na kanwie komiksu K.O.S.T.K.A autorstwa  młodego krakowskiego  jezuity Przemysława Wysogląda. Opowiada w atrakcyjny i nowoczesny sposób historię świętego.

Jakież to przecież współczesne - wielkomiejski, tętniący życiem Wiedeń, a w nim młody chłopak z wielkimi ideałami, żyjący Bogiem, ambitny, zdeterminowany, działający na przekór kolegom, bratu, ojcu.

Aktorzy w przedstawieniu teatralnym to właściwie najważniejszy element, gdyż ich gra decyduje o tym, jakie odczucia będzie miał widz po obejrzeniu spektaklu. Tu wypadli świetnie: każda nawet najmniejsza rola to prawdziwa „perełka”.

Wszystkie sceny rozgrywały się w jednej przestrzeni, a granice kolejnych etapów życia wyznaczała przepiękna batikowa scenografia. Jej prostota i piękno pokazało, że przesyt na scenie jest zbędny.

Było to wyjątkowe spotkanie z postacią świętego, który może być „światłem, wskazówką , ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, decyzjach współczesnej młodzieży” (ks. dr Janusz Cegłowski).

Spektakl powstał w partnerstwie z Fundacją SCALAM, Miejskim Domem Kultury oraz Miastem Przasnysz.

Serdecznie dziękujemy:

Pani Edycie Przybysławskiej – scenariusz , reżyseria, warsztaty teatralne

Panu Tomaszowi Jakubowskiemu – scenografia, warsztaty batiku

Pani Paulinie Zembrzuskiej – koordynatorce wydarzenia ze strony Fundacji SCALAM

Aktorom:

Jakubowi Witkowskiemu – Staś Kostka

Szymonowi Łazarzowi – Paweł Kostka młody

Cezaremu Tycińskiemu - prof. Biliński

Karolinie Goździewskiej – Oliwia/zły duch

Patrycji Bulickiej -zły duch

Rafałowi Zalewskiemu – Klaudiusz

Annie Zembrzuskiej –Małgorzata Kostka

Radosławowi Serafinowi – Jan Kostka

Weronice Herman – dziewczynka

Maciejowi Kienigowi – żebrak

Janowi Chmielewskiemu – Ojciec Borgiasz

Andrzejowi Lewickiemu – Paweł Kostka starszy

Autorom scenografii:

Julii Mańkowskiej, Marcie Sobierajskiej, Weronice Marchewce, Dorocie Rykowskiej, Kasi Bukowskiej, Agnieszce Ostrowskiej, Adamowi Żuchniewskiemu, Julii Długokęckiej, Weronice Jakubowskiej, Joannie Maćkowskiej, Krzysztofowi Niskiemu.

Dziękujemy za zaangażowanie uczestnikom projektu oraz naszym partnerom za świetną współpracę!

Projekt "Nakręceni na historie" realizowany we współpracy z Fundacją SCALAM.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Nakręceni na historie"

23 Października 2017